Sos sojowy jasny

sos sojowy jasnySos sojowy kojarzy nam się mocno z kuchnią azjatycką i słusznie, gdyż jest to sos japoński, który wykonany jest w wyniku fermentacji ze składników takich jak soja, pszenica, woda oraz sól oraz dodatku pleśni. Smak tego sosu jest bardzo intensywny i dosyć słony. Najpopularniejsze jego wykorzystanie to użycie go przy smakowaniu sushi. Jednak odnajduje on swoje zastosowanie nie tylko w kuchni japońskiej. Cała Azja dodaje go do różnego rodzaju sosów i zup. Podkreśla on smak wielu potraw, dlatego naprawdę warto mieć go w kuchni.

Najlepsze jest jednak to, że sos sojowy znajduje swoje zastosowanie nie tylko w daniach kuchni azjatyckiej. Możemy użyć go do wzbogacenia smaku tworząc inspirowane włochami pasty. Świetnie sprawdzi się przy marynowaniu różnego rodzaju miejsc. W połączeniu z oliwą z oliwek i podstawowymi przyprawami tworzy świetną marynatę, której nie można zepsuć. Idealny jest także do różnego rodzaju sosów do sałatek. Nadaje zupełnie nowego posmaku, gdy dodajemy go do bulionu. Świetnie sprawdza się także, kiedy doprawiamy różnego rodzaju zupy, nie tylko te inspirowane Azją.

Sos sojowy jasny to uniwersalny, wyrazisty i bardzo smaczny sos, który świetnie smakuje zarówno sam jak i jako dodatek, dlatego koniecznie trzeba mieć go w swojej kuchni.

Advertisements